Začnem vyjadrením najprekladanejšieho slovenského spisovateľa Jozefa Banáša, ktorý za výrazne neslobodné považuje tri povolania: politik, kňaz a novinár.
Ak sa študenti nechcú zaradiť do skupiny neslobodných a chcú skutočnú zmenu spoločnosti, mali by žiadať médiá o naplnenie ideálov novembra 89, za ktoré bojovali desaťtisíce na námestiach – zrušenie cenzúry, pluralitu názorov a predovšetkým písanie pravdy. Ich objektivita je spochybniteľná. Jednostranné komentáre, selektovanie informácií, podsúvanie manipulatívnych názorov a úbohosť spravodajstva verejnoprávnych medií je znepokojujúca a vytvára v spoločnosti veľké napätie. Stratégia selektovaných informácií, ovplyvňujúcich myslenie a formovanie názorov občanov, ako aj vytváranie nepriateľa je porovnateľná s najhlbším obdobím totalitnej ideológie. Masívne, až hysterické výkriky zakomplexovaných neúspešných politikov o vine kohokoľvek, výdatne podporované médiami, vytvárajú priestor na nehanebné ohlupovanie a ovplyvňovanie verejnej mienky. Politici a médiá v priebehu jediného dňa vyrobili z úspešnej krajiny „čiernu dieru“. Väčšinu občanov takáto nálepka vlastnej krajiny uráža. Slovensko je úspech, aj keď jeho neprajníci si želajú opak.
Je sotva pochopiteľné, že hlavným cieľom iniciatívy za „Slušné Slovensko“ je iba odstavenie pár úspešných politikov, prezidenta policajného zboru a bezdôvodná požiadavka na predčasné voľby. Áno, odchodom niektorých sa naskytla krajine šanca. Šanca urobiť výrazný prvý krok. Slobodná a úprimná iniciatíva by mohla žiadať viac. Nevyhnutný druhý krok na skutočnú zmenu. Zmenu, ktorá by nemala tolerovať ani fakt, že podiel viny na stave spoločnosti majú aj médiá. V ich ponuke, rovnako ako v ponuke iniciatívy chýba rovnaký pohľad a prístup k prešľapom dvoch najvyšších ústavných činiteľov, predsedovi vlády a prezidentovi, ako aj k iným „neokrôchancom“ v politike. Médiami zatvorené oči pred prešľapmi niektorých sú podhubím pre polarizáciu spoločnosti.
V iniciatíve nemôžu byť až takí naivní a veriť, že ak minister odvolá policajného prezidenta, okamžite nastane raj na zemi. Dávať ministrovi vnútra ultimatívne nôž na krk s vyhrážkami ďalších protestov je nezodpovedné a priam detinské. Tento spôsob patrí do škôlky. Je tu nová vláda, ktorá má dôveru. Jedna požiadavka splnená. To, že prezident policajného zboru odíde, je zrejmé. Žiadnu úlohu nezohrá, či to bude hneď, zajtra alebo o týždeň. Ten, kto nastúpi po ňom, bude rovnako ako vyšetrovanie vraždy a súvisiacich káuz pod drobnohľadom.
Polícia a prokuratúra roky fungujú ako servis pre gaunerov. Je jedno, či bol ministrom Palko, Lipšic alebo Kaliňák a prokurátorom Trnka alebo Čižnár.
Či už iniciatíva rozumie, alebo nerozumie problémom, mala by o nich diskutovať, prípadne navrhovať riešenia a spôsoby, ktoré by spoločnosť posunuli aspoň o krok k pozitívnemu výsledku. Iba nadhľad, pokoj a diskusia môžu byť cestou k naplneniu cieľa.
Úprimnosť iniciatívy a jej konanie môže byť uveriteľné, len ak je s l o b o d n á (rozhoduje sama).
Slobodná, sama za seba rozhodujúca iniciatíva by nemala mať problém z jednostranne zameraných protestov vytvoriť cestu celospoločenskej zmeny. To by však na protestoch 05.04. 2018 musela mať v rukách aj iné transparenty. Ale zatiaľ boli protesty a transparenty jednostranné. Je tu aj druhá strana, s dostatočným množstvom masla na hlave a tá zostáva pre iniciatívu nedotknuteľná. Nekritické velebenie na hranici kultu osobnosti je toho žiarivým príkladom. Ak protesty nebudú o nastolení a riešení otázok posunutia spoločnosti k lepšiemu, tak boli iba o jedinom, ako zneužiť vraždu na zosadenie legitímnej vlády, nastolenie úradníckej, alebo predčasných volieb.
V uplynulých štyroch týždňoch ovládala Slovensko atmosféra besnenia, strachu a nenávisti, čo sa podpísalo na vytváraní toho najžalostnejšieho obrazu o vlastnej krajine.
Ako donútiť politické strany, aby sa zaoberali ...
Vtedy išli tam budovať z oduševnením,teraz ...
Ak by študenti na námestiach žiadali, aspoň ...
Jan Kurej, uz som Ti velakrat povedala, ze s ...
Chcu tu tie uzasne "zapadne hodnoty"? ...
Celá debata | RSS tejto debaty