Založ si blog

Sú študenti slobodní ľudia?

Začnem vyjadrením najprekladanejšieho  slovenského spisovateľa  Jozefa Banáša, ktorý za výrazne neslobodné  považuje tri povolania: politik, kňaz a novinár.

Ak sa študenti nechcú zaradiť do skupiny neslobodných a chcú skutočnú zmenu spoločnosti, mali by žiadať médiá  o  naplnenie  ideálov novembra 89, za ktoré bojovali desaťtisíce na námestiach  –   zrušenie cenzúry, pluralitu názorov a predovšetkým písanie  pravdy.  Ich  objektivita je spochybniteľná. Jednostranné komentáre,  selektovanie informácií,  podsúvanie  manipulatívnych názorov a úbohosť  spravodajstva  verejnoprávnych medií  je znepokojujúca a  vytvára  v spoločnosti veľké napätie.   Stratégia selektovaných  informácií, ovplyvňujúcich myslenie a formovanie názorov  občanov,  ako aj  vytváranie nepriateľa  je porovnateľná s  najhlbším obdobím  totalitnej  ideológie.    Masívne, až hysterické výkriky  zakomplexovaných neúspešných politikov o vine kohokoľvek, výdatne podporované médiami,  vytvárajú  priestor na  nehanebné ohlupovanie a  ovplyvňovanie  verejnej mienky. Politici a médiá  v priebehu jediného dňa vyrobili z úspešnej krajiny „čiernu dieru“. Väčšinu občanov takáto nálepka  vlastnej krajiny uráža. Slovensko je úspech,  aj keď jeho neprajníci si želajú  opak.

Je sotva pochopiteľné, že hlavným  cieľom   iniciatívy za „Slušné Slovensko“   je iba  odstavenie  pár úspešných politikov, prezidenta policajného zboru a bezdôvodná požiadavka na predčasné voľby.  Áno,  odchodom  niektorých sa naskytla krajine  šanca.  Šanca urobiť výrazný  prvý krok.  Slobodná a  úprimná iniciatíva by mohla žiadať viac. Nevyhnutný druhý krok na   skutočnú zmenu.   Zmenu, ktorá by  nemala   tolerovať ani  fakt, že podiel viny na  stave spoločnosti  majú aj  médiá.  V ich  ponuke, rovnako ako v ponuke  iniciatívy chýba rovnaký pohľad a prístup  k prešľapom  dvoch najvyšších ústavných činiteľov,  predsedovi vlády a prezidentovi,  ako aj  k  iným  „neokrôchancom“ v politike.  Médiami  zatvorené oči pred prešľapmi  niektorých  sú  podhubím  pre polarizáciu spoločnosti.

V iniciatíve nemôžu byť až takí naivní  a veriť, že ak minister odvolá policajného  prezidenta, okamžite nastane raj na zemi.  Dávať   ministrovi vnútra ultimatívne  nôž na krk s vyhrážkami ďalších protestov je nezodpovedné a priam  detinské. Tento spôsob patrí do škôlky. Je tu nová vláda, ktorá má  dôveru. Jedna  požiadavka splnená.  To, že prezident policajného zboru odíde, je zrejmé. Žiadnu úlohu nezohrá, či to bude hneď, zajtra alebo o týždeň. Ten, kto nastúpi po ňom, bude rovnako ako vyšetrovanie vraždy a  súvisiacich  káuz  pod drobnohľadom.

Polícia a prokuratúra roky fungujú  ako servis  pre gaunerov. Je jedno, či bol ministrom Palko, Lipšic alebo Kaliňák a prokurátorom Trnka alebo Čižnár.

Či už iniciatíva rozumie, alebo nerozumie problémom, mala by o nich  diskutovať, prípadne  navrhovať riešenia a spôsoby, ktoré  by spoločnosť posunuli  aspoň  o krok k  pozitívnemu výsledku. Iba nadhľad, pokoj a diskusia môžu byť cestou k naplneniu cieľa.

Úprimnosť iniciatívy a jej konanie  môže byť uveriteľné, len ak je s l o b o d n á (rozhoduje sama).

Slobodná,  sama za seba rozhodujúca iniciatíva by nemala mať problém z jednostranne zameraných protestov vytvoriť cestu  celospoločenskej zmeny. To by však  na protestoch  05.04. 2018  musela mať v rukách aj iné transparenty. Ale zatiaľ boli protesty a transparenty jednostranné. Je tu aj druhá strana, s dostatočným množstvom masla na hlave a tá  zostáva pre iniciatívu  nedotknuteľná.  Nekritické  velebenie na hranici kultu osobnosti je toho žiarivým príkladom.   Ak protesty nebudú  o nastolení a riešení  otázok  posunutia spoločnosti k lepšiemu,  tak  boli iba o jedinom, ako zneužiť vraždu na  zosadenie   legitímnej  vlády,  nastolenie úradníckej, alebo predčasných volieb.

V uplynulých štyroch  týždňoch  ovládala  Slovensko  atmosféra  besnenia, strachu a nenávisti, čo  sa podpísalo na vytváraní   toho  najžalostnejšieho  obrazu o vlastnej krajine.

 

 

Odporučenie iniciatíve “ Za slušné Slovensko“

18.04.2018

Na začiatku to boli požiadavky na vyšetrenie vraždy, potom na odstúpenie ministra vnútra, prezidenta PZ, predsedu vlády, usporiadanie predčasných volieb, výzva na ochranu správnych redaktorov viac »

Vydieranie ako slušnosť?

04.04.2018

Ak minister Drucker okamžite neodvolá prezidenta policajného zboru, tak s ním rokovať nebudeme. Toto dala vedieť verejnosti študentská iniciatíva "Za slušné Slovensko". Miesto dialógu odmietnutie. viac »

A je to tu! !! Anticharta a Skripaľ

28.03.2018

Uplynulo viac ako 40 rokov od zverejnenia dokumentu Anticharta (Za nové tvorivé činy v mene socializmu a mieru), ktorá mala byť reakciu a odsúdením signatárov Charty 77 (Za dodržiavanie ľudských viac »

Sojuz, ISS, vesmírna stanica

Ruskí astronauti vystúpia do vesmíru, aby skontrolovali vonkajší plášť poškodeného Sojuzu

19.09.2018 07:37

Ruskí astronauti na Medzinárodnej vesmírnej stanici uskutočnia výstup do otvoreného vesmíru, aby preskúmali sekciu, kde došlo k úniku vzduchu.

žena, nákup cez internet, notebook

Riziko kúpy cez internet je vysoké, zákazníci nedostali ani tovar, ani peniaze

19.09.2018 06:36

Praktiky internetových predajcov niekedy nepoznajú hranice.

trump

Smutné, komentoval Trump zostrelenie ruského lietadla v Sýrii

19.09.2018 06:15

Americký prezident Donald Trump vyjadril znepokojenie v súvislosti so zostrelením ruského vojenského lietadla Il-20 sýrskou protivzdušnou obranou.

Kim Čong-un

Kórejský polostrov bez jadrových zbraní? Kim súhlasil s demontážou zariadení

19.09.2018 06:08, aktualizované: 07:20

Severná Kórea súhlasila s prijatím konkrétnych krokov smerujúcich k denuklearizácii Kórejského polostrova.

sk68

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 15
Celková čítanosť: 27267x
Priemerná čítanosť článkov: 1818x

Autor blogu

Kategórie